خدمتی دیگر از شرکت مهندسی بهین ترسیم

استعلام زمین کشاورزی قولنامه ای

استعلام زمین کشاورزی قولنامه ای

استعلام زمین کشاورزی قولنامه ای

مشاوره قبل از خرید ملک  با انالیز ملک :هنگام خرید اراضی و زمین های کشاورزی، به ویژه زمین هایی که قولنامه دارند، توجه به چند نکته می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. این نکات کلیدی در خرید زمین کشاورزی را به شما با جزئیات و گاهی به صورت عنوانی ارائه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی جامع این موارد بپردازیم.

اقدامات لازم قبل از خرید زمین قولنامه ای که خریدار باید انجام دهد

خرید زمین در نگاه اول می تواند کاری ساده به نظر برسد. اما در حقیقت، به دلیل مشکلات موجود، خصوصا در خرید زمین های قولنامه ای، برای جلوگیری از این مشکلات، خریدار باید از چندین منبع مختلف استعلام بگیرید .

قبل از خرید، حتما باید در مورد زمین تحقیق و سوال کند. این کار را می توان با مراجعه به قدیمی های روستا، شورا و دهیاری انجام داد. کار دیگری که خریدار باید انجام دهد این است که از اداره کشاورزی در مورد انتقال سند استعلام بگیرد تا مطمئن شود که ملک مصادره نشده و مشکلات حقوقی و قانونی ندارد. اگر فروشنده شریک در زمین دارد، حتما باید از رضایت دیگر شرکا مطمئن شود تا در آینده مشکلی پیش نیاید. نکته دیگر این است که اگر فردی به عنوان وکیل یا نماینده فروشنده ادعای مالکیت می کند، حتما باید وکالت نامه او را بررسی کنید.

استعلام زمین کشاورزی قولنامه ای با انالیز ملک
استعلام زمین کشاورزی قولنامه ای با انالیز ملک

استعلام زمین کشاورزی قولنامه ای ؟

در خرید زمین کشاورزی قولنامه‌ای، اطمینان از اصالت و قانونی بودن معامله از اهمیت بالایی برخوردار است. شرکت آنالیز ملک با ارائه خدمات تخصصی و دقیق در زمینه استعلام‌های ملکی، به شما این امکان را می‌دهد که با خیالی آسوده و بدون دغدغه به خرید ملک مورد نظر خود بپردازید. ما در آنالیز ملک، با استفاده از تجربه و دانش تیم متخصص خود، تمامی استعلام‌های لازم از جمله بررسی سند مالکیت، وضعیت ثبتی، و نوع کاربری زمین را به دقت انجام می‌دهیم تا شما بتوانید با اطمینان کامل اقدام به خرید نمایید.

مزایای استفاده از خدمات آنالیز ملک:
اطمینان از اصالت ملک: با استعلام‌های دقیق، از اصالت و قانونی بودن ملک مطمئن می شوید.
صرفه‌جویی در زمان: تمامی استعلام‌ها به صورت یکجا و توسط تیم متخصص ما انجام می‌شود.
– مشاوره تخصصی: بهره‌مندی از مشاوره‌های حرفه‌ای برای انتخاب بهترین گزینه‌های موجود.

برای دریافت مشاوره و استفاده از خدمات ما، کافی است با شماره تماس 09125653320 تماس حاصل فرمایید . تیم آنالیز ملک در انتظار ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان است. 🌾

نکات کلیدی در خرید زمین کشاورزی قولنامه ای

یکی از موارد مهمی که خریدار باید در خرید زمین کشاورزی به آن توجه کند، امضای دهیار روستا در قولنامه است. این اقدام به خریدار کمک می کند تا با اطمینان بیشتری خرید خود را انجام دهد تا در آینده مشکلی پیش نیاید. حتی اگر لازم بود، می توانید از یکی از اعضای شورا برای همکاری و امضا به عنوان شاهد دعوت کنید. در قولنامه باید وضعیت سند ذکر شود. زیرا برخی از اسناد تک برگ یا منگوله دار هستند، البته اگر زمینی را که سند دارد خریداری می کنید. به این موضوع توجه کنید که در مورد تمام دارایی های زمین اعم از چاه و همچنین در مورد مجوز آن به صورت صریح در قولنامه صحبت کنید. همچنین برای اطمینان بیشتر، بهتر است از اداره آب در مورد مجوز آبیاری استعلام بگیرید. اما یک نکته مهم در مورد زمین هایی که نزدیک جاده هستند این است که مالکان باید حریم قانونی جاده را رعایت کنند. در این مورد نیز می توانید از اداره راه و شهرسازی استعلام بگیرید.

خریداران گرامی، این نکته مهم را نیز در نظر بگیرید، شما نمی توانید پس از خرید زمین کشاورزی، بلافاصله و به صورت غیرقانونی کاربری زمین را تغییر دهید. و حتما باید قبل از آن، مراحل قانونی آن را طی کنید.

بررسی مجوز ساخت زمین

هنگامی که افراد قصد دارند در زمینی ویلا، باغ، باغشهری، خانه، آپارتمان و… بسازند، باید ابتدا مجوزات مورد نیاز را کسب کنند و سپس به ساخت بپردازند. بنابراین، پیش از انجام معامله، باید استعلام کنید که آیا زمین مورد نظر دارای مجوز ساخت است یا خیر. شما باید با دقت مجوز ساخت را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی نرخ فروش زمین‌های مجاور

همانطور که می‌دانید، قیمت زمین‌ها بستگی به موقعیت مکانی و شرایط جغرافیایی دارد (در صورتی که متراژ آن‌ها یکسان باشد). بدیهی است که هزینه خرید یک زمین یا باغ در شیراز با هزینه مشابه در تهران یا شمال کشور تفاوت دارد. حتی قیمت زمین در منطقه صدرا نسبت به داخل شهر شیراز متفاوت است. بنابراین، توصیه می‌شود که از قیمت زمین‌های مجاور نیز اطلاعات کسب کنید. گاهی اوقات ممکن است قیمتی که صاحب زمین ارائه می‌دهد، بسیار بیشتر از قیمت واقعی زمین باشد. در چنین مواردی، حتما باید مشاوران املاک قیمت را بررسی کنند. اگر قیمت زمین بسیار کمتر از حد معمول بود، باز هم باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا ممکن است زمین دارای مشکلات حقوقی، ساختمانی و یا استحکامی باشد. پس، استعلام قیمت زمین یک موضوع ضروری است.

نکات مهم حقوقی در زمان خرید و فروش زمینهای کشاورزی قولنامه ای

1-اولین گام مهم، احراز هویت شخصی و گواهی‌های تایید مالکیت فروشنده است.

2- در پایان قولنامه، حتما باید مهر و امضای دهیاری و اعضای شورای روستا اضافه شود.

3- برای انتقال ملک، از اداره کشاورزی استعلام بگیرید تا مطمئن شوید که ملک مصادره نشده و مشکلات حقوقی اراضی ندارد و کاربری ملک به طور دقیق تایید شده است.

4- استعلام زمین از اداره منابع طبیعی تا مطمئن شوید که زمین مرتع نیست، دولتی نیست، و در حریم جنگل یا رودخانه و سد و… قرار ندارد و مشکلات حقوقی دیگری در رابطه با منابع طبیعی ندارد.

5- برخی از این زمین‌ها دارای سند تک برگ یا منگوله دار هستند و یا برگه مخصوص گواهی مالکیت دارند و برخی هم قولنامه‌ای هستند، که وضعیت آن باید در توضیحات قولنامه ذکر شود.

6- این جمله را ذکر کنید که ((در صورتی که هر گونه تقلبی در معامله مشخص شود، فروشنده متعهد است علاوه بر فسخ معامله، مبلغ خاصی را به عنوان خسارت به خریدار پرداخت کند)).

7- بهتر است تعهد محضری از فروشنده برای تثبیت معامله دریافت کنید.

8- برای اطمینان بیشتر: تحقیق محلی از ساکنان روستا، همچنین دریافت امضا از مالک زمین مجاور و یا امضا از مالک قبلی می‌تواند در تثبیت خرید شما کمک کند. (این کار باعث شفاف‌سازی برخی موارد می‌شود مثل غیرغصبی بودن، فروش مال غیر و عدم مالکیت، بدهی‌های احتمالی زمین، عدم توقیف، مدعی‌های دیگر و…)

9- در مورد حق پشیمانی یا ادعای شخص دیگر و یا عدم امکان انتقال ملک در قولنامه توضیح دهید (مثلا حق پشیمانی ده درصد از مبلغ کل بدون تشریفات قانونی).

10-بین طرفین توافق شود که اگر هر یک از چک‌ها به هر دلیلی در زمان ارائه به بانک پرداخت نشود، بیع و قرارداد خودبه‌خود فسخ خواهد شد و فروشنده می‌تواند ملک را به شخص دیگری انتقال دهد. در این حالت، فقط مبلغ پرداختی خریدار با کسر ۱۰ درصد قابل بازپرداخت خواهد بود.

11- اگر زمین یا باغ دارای سند است، قبل از عقد قرارداد، توسط دفترخانه از اداره ثبت استعلام بگیرید تا مطمئن شوید که ملک توقیفی نیست و یا مالک یا وکیل ممنوع‌المعامله نیست.

12- در مورد تمامی متعلقات، از جمله وجود یا عدم وجود چاه و داشتن مجوز و باطل شدن یا نشدن آن مجوز، صراحتاً در قولنامه بنویسید و بهتر است در مورد مجوز از اداره آبیاری استعلام انجام دهید.

13- زمین‌هایی که در کنار جاده قرار دارند باید فاصله حریم قانونی را رعایت کنند که می‌توانید در مورد آن از اداره راه استعلام لازم را دریافت کنید تا مثلاً در طرح توسعه و راه‌سازی جاده نباشد.

در ادامه لازم است این نکته را ذکر کنید که مالکان یا متصرفان اراضی کشاورزی و باغ‌های خارج از بافت شهری و روستایی باید آگاه باشند که اگر بدون اخذ مجوز از کمیسیون مربوطه به صورت غیرقانونی اقدام به تغییر کاربری کنند، عمل مجرمانه‌ای انجام داده‌اند.

در پایان این راهنمای جامع استعلام زمین کشاورزی قولنامه ای ، می‌خواهیم با یک پایان‌بندی زیبا و بهینه، شما را در مسیر استعلام خرید زمین کشاورزی قولنامه‌ای همراهی کنیم:

همانطور که درختان با ریشه‌های عمیق و استوار، در برابر بادهای سهمگین پایدار می‌مانند، شما نیز با تحقیقات دقیق و استعلام‌های جامع، می‌توانید از ملک خود در برابر طوفان‌های حقوقی و قانونی محافظت کنید. از هر فرصتی برای افزایش دانش خود درباره ملک مورد نظر استفاده کنید و هرگز از پرسیدن سوالات دقیق و کسب اطلاعات کافی دریغ نورزید.

با انتخاب آگاهانه و مشاوره‌های تخصصی، می‌توانید به آرامشی دست یابید که تنها با اطمینان از انجام یک معامله‌ی قانونی و بی‌دغدغه به دست می‌آید. ما در کنار شما هستیم تا با ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای متخصصانه، شما را در این مسیر همراهی کنیم و به شما کمک کنیم تا با خیالی آسوده، سرمایه‌گذاری خود را به ثمر بنشانید.

مشاوره رایگان با انالیز ملک : 09125653320

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.