خدمتی دیگر از شرکت مهندسی بهین ترسیم

آیا برای فروش ملک حتما باید سند ملک تک برگ شود؟

آیا برای فروش ملک حتما باید سند ملک تک برگ شود؟

مشاوره قبل از خرید ملک  با انالیز ملک در بازار معاملات املاک، سند تک برگ به عنوان نمادی از امنیت و اعتبار شناخته می‌شود. این سند، که جایگزین سندهای منگوله‌دار قدیمی شده، با ویژگی‌های امنیتی بالا و قابلیت‌های جدید، اطمینان بیشتری را برای خریداران و فروشندگان فراهم می‌آورد. اما سوالی که بسیاری از فروشندگان ملک با آن مواجه هستند این است که آیا برای فروش ملک حتما باید سند ملک تک برگ شود؟ ما در این مقاله به برسی این موضوع پرداخته ایم .

الزامات سندهای تک برگ

در سال 1390، قانونی با هدف الزام به صدور سند تک برگی تصویب شد. این قانون مالکان املاک را ملزم به دریافت سند تک برگی برای انتقال یا ثبت سندهای جدید کرد. این الزام به دلیل بالا رفتن میزان تقلب و عملیات غیرقانونی در مورد سندهای دفترچه ای یا همان منگوله دار ایجاد شد. همچنین در حال حاضر، تعویض سندهای دفترچه ای و منگوله دار و تبدیل آنها به سندهای تک برگی الزامی است. بنابراین، مالکانی که سندهای قدیمی دارند باید برای تعویض سندهای خود اقدام کنند.

 

استعلام سند تک برگی
استعلام سند تک برگی

آیا برای خرید و فروش ملک داشتن سند تک برگ الزامی است؟

در پاسخ به سوالی که مبنی بر این است که آیا برای خرید و فروش ملک، داشتن سند تک برگ الزامی است، باید عرض کنیم که تعویض سندهای قدیمی و دریافت سند تک برگی در ابتدا به نفع مالک است. این سندها دارای مزایای فراوانی هستند که کاهش احتمال جعل و استفاده غیرقانونی از سند، از مهمترین آنها است. همچنین برای آن دسته از مالکانی که نگران هزینه های دریافت سند تک برگی هستند، باید گفت که برای تعویض سندهای قدیمی،هزینه چندانی نیاز نیست. پس از آنکه متوجه شدید که سند تک برگی برای شما هزینه بر نخواهد بود، می توانید ادامه دهید و با ویژگی های سند تک برگی آشنا شوید.

در حال حاضر که در حال انتشار این مقاله هستیم، باید بگوییم که برای هر نوع انتقال سند و یا ثبت سند جدید زمین یا ملک، داشتن سند تک برگ الزامی است. این سند در مقایسه با سندهای دفترچه ای، فقط دارای یک برگ است و هر سند دارای هولوگرام خاص خود است. هولوگرامی که بر روی سند تک برگی قرار دارد، احتمال جعل این سند را بسیار کاهش می دهد و همچنین این سند را نسبت به سندهای دفترچه ای و منگوله دار، بسیار امن تر و قابل اعتماد تر می کند. سندهای منگوله دار به دلیل عدم وجود آدرس و عدم داشتن استعلام های لازم از اداره ثبت املاک، از امنیت و صحت بالایی برخوردار نبودند و به همین دلیل، جای خود را به سندهای تک برگی دادند.

اگر بخواهیم از دیدگاه دیگری به سوال شما عزیزان، که آیا داشتن سند تک برگ برای خرید و فروش ملک الزامی است، پاسخ دهیم، می توانیم به شمارش ویژگی های مثبت ایجاد شده در سندهای تک برگی بپردازیم. از جمله ویژگی های سند تک برگ:

ویژگی های سند تک برگ

– یکپارچه سازی و تطابق اطلاعات ملک خریداری شده و همچنین مالک در سامانه ثبت املاک و سند صادر شده.
– کاهش  و به حداقل رسیدن میزان اعمال غیرقانونی و مجرمانه مبنی بر جعل سند یا تخریب سند.
– عدم دخالت ثبت دستی در هیچ یک از مراحل صدور سند.
– صادر شدن سند تک برگی به ازای هر فرد و سهم وی، (در صورتی که ملک یا زمین خریداری شده دارای چندین مالک باشد).
– مشخص کردن کروکی دقیق ملک و متراژ آن به صورت کامل و دقیق.
– مجهز بودن به هولوگرام برای تشخیص اصالت سند که می تواند تا حد زیادی از سوء استفاده های احتمالی پیشگیری کند.
– به دلیل اینکه سند های تک برگی به ازای هر نفر صادر می شود، مشکلاتی از قبیل فرسوده شدن و آسیب دیدن، که در سند های دفترچه ای به کرات دیده می شد، را ندارند.

آیا برای معامله مسکن حتماً باید سند تک برگ باشد؟
آیا برای معامله مسکن حتماً باید سند تک برگ باشد؟

برای تبدیل اسناد دفترچه‌ای به سند تکبرگی، مستندات زیر لازم است:

1. برگه خلاصه معامله (بنچاق) که توسط دفترخانه و در سیستم دفتر املاک اداره ثبت پس از تأیید چاپ و امضاء می‌شود.
2. درخواست خریدار (یعنی فردی که ملک به طور رسمی به او منتقل شده است).
3. اگر شما مالک فعلی هستید و سند منگوله‌دار دارید، خودتان خریدار محسوب می‌شوید و باید خودتان یا اگر شریک دارید، تمام شرکای ملک فرم درخواست را پر کنند.
4. اصل سند مالکیت قبلی (دفترچه‌ای یا تکبرگی متعلق به مالک قبلی).
5. پرداخت هزینه صدور سند مالکیت جدید؛ این هزینه حدود ۵۰٫۰۰۰ تومان است که با هزینه‌های مربوط به پست و ارسال سند تکبرگی به درب منزل به مبلغ حدود ۸۰٫۰۰۰ تومان برای هر برگ سند تکبرگی می‌رسد.
6. اگر سند دارای چندین مالک (شراکتی) باشد، برای هر کدام یک سند تکبرگی جداگانه صادر می‌شود و برای هر کدام باید هزینه صدور سند مالکیت/تکبرگی جداگانه پرداخت شود.
7. کدملی و آدرس مالک (یعنی کسی که تقاضای سند تکبرگی دارد. یعنی در صورتی که شما خریدار جدید هستید باید مشخصات خود را وارد کنید).
8. نشانی ملک و کدپستی ملک.

برای دریافت سند تکبرگی، مراحل زیر را باید طی کنید:

1. مراجعه به دفاتر ثبت: اگر شما یک سند منگوله‌دار قدیمی دارید و می‌خواهید سند جدید بگیرید یا اگر یک ملک جدید خریده‌اید و باید سندتان را با نام جدید تغییر دهید، باید به یکی از دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید.
2. استعلام سند قدیمی: دفتر ثبت اسناد رسمی قبل از اینکه برای انتقال سند اقدام کند، فهرستی از استعلام‌ها را از فروشنده یا همان صاحب فعلی سند دریافت می‌کند.
3. تسویه حساب شهرداری: سندی که به شخص دیگری واگذار و در واقع معامله می‌شود باید از قبل بدهی‌های خود را به شهرداری تسویه کرده باشد.
4. انتقال سند: در دفتر، همه گواهی‌ها

با توجه به اطلاعات کسب شده، مشخص است که در حال حاضر، فروش ملک با سند منگوله‌دار نیز امکان‌پذیر است. با این حال، در صورتی که خریدار قصد دارد وامی را بر روی سند ملک دریافت کند، ممکن است نیاز به تبدیل سند به تک برگ باشد. این فرآیند می‌تواند حدوداً 25 تا 35 روز به طول انجامد. بنابراین، در حالی که داشتن سند تک برگ برای فروش ملک الزامی نیست، اما می‌تواند در برخی موارد به نفع فروشنده و خریدار باشد و فرآیند فروش را تسهیل کند. در نهایت، انتخاب با فروشنده است که آیا مایل به انجام این تغییر برای افزایش جذابیت ملک خود است یا خیر. ما در این مقاله به برسی آیا برای فروش ملک حتما باید سند ملک تک برگ شود؟

وقتی صحبت از خرید و فروش ملک می‌شود، همه ما دوست داریم که با خیال راحت و بدون دغدغه این کار را انجام دهیم. در این میان، شرکت آنالیز ملک مثل یک دوست قدیمی کنار شماست تا به شما کمک کند تا با اطمینان کامل قدم در این مسیر بگذارید. ما با ارائه خدماتی مانند استعلام اصالت سند تک برگ، تحلیل دقیق ملک، و مشاوره‌های حقوقی و مالی، همراه و پشتیبان شما هستیم.

اگر سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی دارید، فقط کافی است با ما تماس بگیرید 09125653320

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.